Міжнародний кінофестиваль “Молодість” представляє ретроспективну програму “Століття”, присвячену 100-літтю з дня народження майстрів світового кіномистецтва. Оголошуємо перші фільми, що увійшли до програмної вибірки.

“Касабланка”, Майкл Кертіс, 1964       

Компанія Warner Brothers передрікала стрічці Касабланка майбутнє чергового комерційного фільму. Сьогодні ж її називають одним з найвизначніших фільмів. Романтичну драму, показ якої присвячений цьогорічній ювілярці Інґрід Берґман, номінували одразу на 8 категорій “Оскара”. У 2006 році Американська гільдія сценаристів визнала її сценарій найкращим за всю історію кіно. Значним чином на приголомшливий успіх вплинув продюсер Гел Волліс, який і запросив у якості режисера Майкла Кертіса, а на головні ролі – Інґрід Берґман та Гамфрі Боґарта. Актори стають однією з найефектніших голлівудських пар, а стрічка – невід’ємною культурною складовою американської культури.

 “Грек Зорба”, Міхаліс Какояніс, 1964

Історія про англійця, що в пошуках спадку, знайомиться на Криті з греком Зорбою. Стрічка отримала три “Оскари”, у тому числі за найкращу операторську роботу. У 1968 році Бродвей адаптував стрічку в однойменний мюзикл.  Грек Зорба знятий у 1964 році за романом грецького письменника Нікоса Казандзакіса. Головного героя зіграв Ентоні Квін, ще один ювіляр з програми “Століття”.

“Леді з Шанхаю”, Орсон Уеллс, 1947

Стрічка Леді з Шанхаю, яку покажуть з нагоди ювілею режисера й актора Орсона Веллса, побачила світ через брак коштів на його театральну діяльність. Після виходу вона зазнала краху в прокаті. Лише 20 років по тому фільм визнали одним із шедеврів голлівудского нуару та зразком експресіонізму. Головні ролі виконали сам Орсон Веллс та його дружина Ріта Гейворт. Задля перевтілення у фатальну Розалі Банністер Веллс змусив акторку докорінно змінити свій зовнішній вигляд.

“Містер Піткін у тилу ворога”, Джон Педді Кастрейс, 1958

Показ приурочений до 100-ліття Нормана Віздома. Містер Піткін у тилу ворога – останній спільний проект режисера Кастрейса та актора Віздома.  Комедія розповідає про землекопа Нормана Піткіна, який випадково опиняється в диверсійному загоні.

“Казанова 70”, Маріо Монічеллі, 1965

Стрічку покажуть з нагоди 100-ліття Маріо Монічеллі. Це чудова італійська комедія, створена майстром своєї справи. Казанова-70 складається з новел, кожна з яких розповідає про любовні пригоди завзятого коханця – доволі іронічного, проте який викликає не насміхання, а захоплення. Головна роль дісталась Марчелло Мастроянні – земляку  Казанови. У фільмі зіграли європейські красуні на будь-який смак: Мішель Мерсьє, Вірна Лізі, Марґарет Лі та Маріза Мелл. За роль Казанови Мастроянні отримав премію МКФ в Сан-Себастьяні, премія МКФ за кращу режисуру дісталася і Маріо Монічеллі, а також – номінація на “Оскар”.