КіноУкраїна побувала в гуцульській хаті-гражді, де Сергій Параджанов з травня 1963-о року по жовтень 1964-о знімав фільм Тіні забутих предків. Це місце з цікавою історією.

З 1994-о року в цій стародавній хаті у селі Криворівня Верховинського району Івано-Франківської працює державний музей, але про нього мало знають навіть місцеві мешканці.

Аби дістатися легендарної кіно-хати, треба доїхати до села Криворівня – центру Верховини. У пошуках орієнтуватися на літературно-меморіальний музей Івана Франка, який набагато популярніший за гражду. Від музея Франка – перейти дорогу та питати у місцевих, де “музей”.

Крім того, що саме тут знімали Тіні забутих предків і проводила час знімальна група у складі режисера Параджанова, оператора Юрія Іллєнка, художника Георгія Якутович, акторів Івана Миколайчука, Лариси Кадочникової та інших, саме в цьому регіоні Михайло Коцюбинський писав і одноіменну книгу, яка й стала основою сценарію стрічки.

Гражда — типове гуцульське житло, комплекс житлового будинку і господарських будівель, що утворюють прямокутний дворик. Гражда нагадує фортецю; власне, з метою захисту від диких тварин, поганої погоди і ворогів подібний тим житла й було створено. Впритул до тильної стіни хати були розташовані хліви для овець: таким чином гуцули отримували додаткове тепло взимку.

Автентична хата – розкішний туристичний атракціон. Саме тут можна подивитися, як жили гуцули. “Оболонка” хати лишається незмінною ось уже сто років; всередині ж додано різноманітних об`єктів, на які цікаво подивитися не тільки тим, хто цікавиться кіно. Так, в хаті-гражді представлені зразки гуцульської кераміки, ткацтва, меблів, побутових предметів; можна побачити різноманітні картини, зокрема портрет гуцулки, якій хата належала.

Хата, яка нині стала музеїм, виступала в ролі хати Івана Палійчука, бо була більш бідною, ніж хата Марічки Гутенюк, яку (хату) у свою чергу знімали неподалік (але нині її вже немає).

Якихось особливих історій про зйомки хата, на жаль, не зберегла. Єдине, що розповідає наглядачка гражди пані Марія, – те, що з Верховини Сергій Параджанов усім своїм коханкам привіз розкішні намиста.

До речі, оскільки хата несправедливо не користується популярністю у туристів, якщо ви бажаєте відвідати це місце, краще завчасно дзвонити пані Марії – за номером 097 232 61 12. Квиток для дорослих коштує 10 грн, для дітей – 5 грн.

Так хата-гражда виглядає здалеку:

Це – дворик хати-гражди:

І різне господарське причиндалля у дворику:

Інтер`єр хати-гражди:

Гуцульська кераміка:

Розцінки:

P1130565

Наглядачка музею пані Марія та сувеніри (чи це не ті намиста, які дарував Параджанов коханкам?!):

P1130561