Єдиний в Україні міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA відбудеться в Києві з 24 по 31 березня в Будинку кіно (вул. Саксаганського, 6), у кінотеатрах «Київ» (вул. Велика Васильківська, 19) та «Кінопанорама» (вул. Шота Руставелі, 19). Фільмом-відкриттям стане американська стрічка The Yes Men: Згодні бунтують.
Тема й центральна кінопрограма фестивалю цього року – ЧОТИРИ ГРАДУСИ – про перших посланців глобального потепління в стрічці ТулеТувалу, небезпечні наслідки індустрії тваринництва у Великій рогатій змові, соціальні структури монгольських провінцій у Демоні скорботи і про те, що екологічне – це завжди політичне, у фільмі Коли два світи зіштовхуються.
Традиційно фільми на Docudays UA змагатимуться в конкурсах: DOCU/ЖИТТЯ, DOCU/ПРАВА й DOCU/КОРОТКО. Уже вдруге на фестивалі відбудеться національний конкурс DOCU/УКРАЇНА.
10 програм складають цьогорічну позаконкурсну частину Docudays UA. DOCU/ХІТИ традиційно презентують фільми-фаворити міжнародних фестивалів, серед яких – номінант на премію Оскар Я не твій негр.
Окрім цього, на глядачів чекає особлива програма МАЙСТРИ, що представить фільми видатних документалістів – Сергія Буковського, Аудрюса Стоніса, Мірослава Янека, Павела Лозінського та Міхаеля Ґлавоґґера.
Сміливість, свобода, краса – основні мотиви фільмів програми ТРИ РЕЧІ, ЯКІ Я НЕ ЗНАЮ ПРО НЕЇ. Жінки-режисерки звертають увагу на речі, які часто вислизають із нашої уваги через засилля стереотипів та упереджень щодо ролі та місця жінки в соціумі.
Оригінальний погляд на науку пропонують фільми в програмі HOMO SCIENCE – науково-популярне есе Вернера Герцоґа про інтернет, ексцентричне дослідження про плісняву та зразок антинаукового кіно, після якого на глядачів чекає розмова про міфи щодо ГМО за участі вчених.
DOCU/ART об’єднає швейцарських музикантів-експериментаторів, які видобувають звуки для свого мистецтва на звалищах; китайських «ван гогів», які роками створюють копії, не бачивши оригіналу; та документальне полотно про постапокаліпсис.
Чим для нас є простір, де ми живемо? Як він формується, хто його контролює і як ми можемо його змінити? Представлені в програмі ОБРАЗ МІСТА фільми об’єднує те, що в усіх них ми бачимо простір протесту – колективна чи одинока, це політична боротьба за свої права, вимога громади бути почутою чи прагнення залишитися в рідному для себе місці.
Зворушливі історії про дорослішання в традиційній програмі DOCU/ЮНІСТЬ – для кінопереглядів усією сім’єю.
Цьогорічний географічний фокус – країни Скандинавії! DOC НА КРИЖИНІ – монументальне полотно про робітників, історія взаємодій із «природніми стихіями» в житті людини та казка про шлях від ув’язнення за подружню зраду до свободи.
Програма про споживання ПОКОЛІННЯ C. розповідає: чим буде харчуватися людина через 30 років і які на смак хробаки? Чим загрожує людству такий звичний для нас одяг, як джинси? Як знайти в капусті «гусінь комунізму»?
Відкриває Docudays UA фільм про знаменитий дует екоактивістів The Yes Men: Згодні бунтують (реж. Лора Нікс, Енді Бічлбаум, Майк Бонанно). Стрічка змальовує кілька акцій, породжених ексцентричним партнерством друзів Жака Сервіна та Ігоря Вамоса. Збираючи навколо себе небайдужих, команду під назвою The Yes Lab, вони влаштовують веселі, зухвалі і чарівно обурливі заходи, що мають на меті привернення уваги суспільства до екологічних проблем та злочинної ролі корпорацій у знищенні нашої планети. Часом методи, якими ентузіасти борються із глобальними організаціями, виглядають дитинно та бешкетно, але саме завдяки цій безпосередній манері The Yes Men зацікавлюють широкі маси людей та створюють необхідний резонанс.
Часто фільми, присвячені екологічним проблемам, залишають по собі неоднозначне, тяжке відчуття: песимізм і страх, що вже не можна нічого виправити і що від окремої людини нічого не залежить, переповнюють після перегляду. Та це не про The Yes Men: чоловіки разом із своїми друзями наглядно демонструють, що зміни можна спровокувати й підручними засобами. Головне – запастися почуттям гумору та знайти ще кілька таких самих невиправних оптимістів. За роки своєї діяльності акції активістів досягли значних масштабів: дурити вдається найпрестижніші телеканали та наймогутніші корпорації світу.
Гумор – основна зброя друзів-активістів; так само смішним вийшов і фільм. Але часом через невтомний потік карколомних винаходів втрачається відчуття, заради чого все це робиться і головне – не набувається розуміння того, які результати все це насправді приносить. Не зовсім доречні вставки з особистого життя Жака та Ігоря непотрібно затягують фільм, а відсутність структури так само перешкоджає сприйняттю: набагато цікавіше було б слідкувати за кожною акцією повноцінно, а не дізнаватися про них через такий собі кіно-вінегрет. Проте очевидно, що фільм – це так само ще одна гучна акція дуету, піар, що допоможе їм залучити людей по всьому світові до своїх безумних, шалених та яскравих витівок.
Тож якщо хочете побачити, як Газпром дарує білого ведмедя Shell на вулицях Амстердаму, або як серйозні урядовці танцюють у колі та співають індіанських пісень, святкуючи передачу енергозабезпечууючих установок корінному населенню США – вам на перегляд The Yes Men: Згодні бунтують.
А якщо еко-натхнення після фільму шукатиме практичного застосування, Docudays допоможе і у цьому, адже організатори запускають і декілька тематичних ініціатив. Зокрема, на час фестивалю на внутрішньому подвір’ї Будинку кіно буде встановлено компостер для органічних відходів ресторану «Вавилон». Спільно з ініціативою «Україна без сміття» на фестивалі буде встановлено 12 контейнерів для сортування відходів на папір, упаковку, скло, залишкове сміття.
26 березня з 11:00 до 17:00 на першому поверсі Будинку кіно спільно з проектом «Екологічні інвестиції» триватиме акція НЕ ВИКИДАЙ! УТИЛІЗУЙ!: безкоштовний збір відпрацьованих ламп, батарейок, градусників тощо.
А до Дня Землі, 25 березня, о 12:00 Docudays UA запрошує всіх охочих на майстер-клас з велосипедної їзди в місті й лекцію про права велосипедистів від Асоціації велосипедистів Києва. Окрім цього, у цей день фестиваль готує акції для тих, хто приїде на кінопокази на велосипедах.
Трейлер фільму The Yes Men: Згодні бунтують:
Кадри з фільму The Yes Men: Згодні бунтують: