В український прокат виходить стрічка “У полоні стихії” ісландського режисера Бальтазара Кармакура.

Екстремальні умови проявляють в людині риси, які завжди були, але не такі явні. Бальтазар Кармакур вже не вперше намагався дослідити стан людини в межовій екстремальній ситуації з допомогою кінематографу. В 2015 році він зняв картину Еверест про підйом на найвищу гору світу. Цього разу об’єктом його досліджень стає людина в морі. Обидва фільми ґрунтуються на реальних подіях. Основою У полоні стихії стала подія 1983 року, коли американка Тамі Олдхем-Ешкрафт і британець Річард Шарп вирішили перегнати яхту з Таїті до Каліфорнії.

Корабель розбиває стихія. При всій зовнішній подібності до типового фільму-катастрофи, режисер ламає закони жанру, які зазвичай диктують лінійну форму оповіді. Він починає розповідь з кульмінації, а далі в ретроспективному порядку показано як люди познайомилися і чому вирішили разом відправитися в таку далеку подорож. Кадри, на яких героїня намагається врятувати корабель, потім свого коханого і нарешті – вижити сама, чергуються з кадрами побачень і романтичних вечерь.

Ламає фільм і стереотипні уявлення про розподіл гендерних ролей. У першій, так званій мирній частині фільму і в екстремальних умовах героїня проявляє більшу рішучість і стійкість характеру, ніж її чоловік. Хоча ми розуміємо, що вона має безліч комплексів, які йдуть з дитинства. І саме її хлопець допомагає їх позбутися. Річард, навпаки,  виявляється куди тоншою і по етичнішою натурою – романтиком, закоханим у море. Якщо у сценах мирного життя автор демонструє лише нариси характерів, то в екстремальній частині вони мають розкритися повністю.

Ісландський режисер не створює кінематографічного шедевра, але У полоні стихії – приклад вправної режисерської роботи. Де, як то кажуть, кожна рушниця на своєму місці і вистрелить у потрібний час. На самому початку уважний глядач може зауважити деяку алогічність дій героїні, здається, що десь у сценарії була допущена неточність. Що тут щось не так. Та уфіналі режисер робить карколомний поворот, який ставить усе на свої місця. І цей поворот здивує тих, хто вже нічого особливого від фільму не очікує, і потішить тих, хто з першої хвилини запідозрив, що не так усе просто у цій історії.

Трейлер фільму У полоні стихії:

Кадри з фільму У полоні стихії:

Share This