На фестивалі Німі ночі, який цьогоріч вперше пройде у Києві та Одесі одночасно, покажуть фільм Людина і мавпа, сама історія знахідки якого тягне на детективну історію.


Документальну стрічку Людина і мавпа створено у 1930 році режисерами Андрієм Вінницьким та Юзефом Муріним на Київській кіностудії. Оператор – німець Йозеф Рона, який винайшов рухливий штатив. Завдяки цій технічній інновації можна було якнайкраще зафіксувати життя прудких мавпочок.

Знімали в Грузії, у Сухумському розпліднику мавп; монтували у Києві. Стрічка мала на меті розповісти глядачеві про теорію Дарвіна; про те, що людина походить від мавпи, але мозок людини розвинутіший. Тож у фільмі переважають кадри з піддослідними мавпами – як вони здобувають їжу, як комунікують між собою. Для сучасного глядача робота цікава інфографікою, яка тут активно використовується.

90 років тому тема мозку та дослідів над ним була на диво актуальною. Адже у 1924 році помер Володимир Ленін, мозок якого “вийняли”. 1928 року лабораторія з вивчення мозку Леніна була перетворена в Інститут мозку. Окрім мозку Ілліча досліджували мізки Володимира Маяковського, Максима Горького та інших видатних діячів. Популярності набули тези про досягнення радянської науки і нову людину, створену за допомогою цієї науки. Досліди частково проводилися на мавпах. Але вже у 1930-х роках робота Інституту мозку була засекречена.

У тих же 1930-х – як з’ясувалося у ході дослідження зв’язків ВУФКУ (Всеукраїнське фотокіноуправління) з іноземною прокатною системою – в кінотеатрах Японії показували українські фільми. Зокрема Землю та Івана Олександра Довженка, Навесні Михаїла Кауфмана, Людина і мавпу. У стрічці Вінницького навіть можна побачити титри японською мовою.

Людину і мавпу дослідники Центру Довженка знайшли 2017 року у Токійському Національному кіноцентрі (National Film Archive of Japan) при Національному музеї сучасного мистецтва. Там стрічка була атрибутована саме як українська. Сучасну 35-міліметрову чорнобілу позитивну копію було виготовлено японською кінокопіювальною лабораторією IMAGICA West Corp. в Осаці на плівці нового покоління і передано в Київ.

Прем’єрний у незалежній Україні показ Людини і мавпи відбудеться на фестивалі Німі ночі 28 червня, у супроводі оригінального саундтреку наживо від гурту Ptakh_Jung.

Кадри з фільму Людина і мавпа:

 

 

Share This