Жорстокість системи, непримиримі борці за правду, торжество істини і питання: а чого ми ще знаємо? – ось короткий текстовий трейлер нової стрічки Кевіна Макдональда.

Заснований на реальних подіях, фільм розповідає історію Мохаммеда Ульд Слахі – вихідця із Мавританії, який був захоплений американським урядом і протягом багатьох років утримувався у застінках однієї з найжорстокіших в’язниць світу. Його намагалися звинуватити у організації теракту 9/11, застосовували тортури, принижували та погрожували – але врешті-решт за допомогою небайдужих та сміливих захисників чоловік вийшов на свободу (щоправда, втративши 14 років свого життя). Історію своєї боротьби із системою він виклав у бестселері «Щоденник Гуантанамо».

Неабиякий зірковий каст (головні протиборці стрічки – Джоді Фостер та Бенедикт Камбербетч) обіцяв захопливу, драматичну подорож за лаштунки системи найпотужнішої країни світу. Проте по факту більша частина дії розгортається на Кубі – у камерних приміщеннях в’язниці, та потроху у кафе, архівах та судових залах. Видовищності від стрічки чекати дарма, але ставка на психологізм у даному випадку також не зіграла.

Довгі, по більшій частині беззмістовні діалоги, клішировані емоції, поверхневість – саме такий опис підходить драматургії фільму «Мавританець». Так, події фільму слідують за реальністю, проте в них немає нічого персонального. Незрозумілими залишаються мотивація персонажів, їх внутрішній світ, взаємозв’язки. З перших же сцен стає зрозуміло, хто хороший, а хто негідник. Присутність деяких з них взагалі під питанням: персонаж Шейлін Вудлі взагалі не відігравав жодної різниці для розвитку сюжету. У фільмі немає зламів очікувань, поворотних пунктів. Помірно шокуючими виглядають й епізоди тортур: принаймні, вони виділяються на тлі невиразного плину історії.

Під час перегляду пригадується стрічка подібного типу – «Сноуден», що розповідає історію одного з головних дисидентів початку 21 сторіччя. Ці фільми об’єднує одна особливість: в обох випадках реальність набагато цікавіша за її художнє переосмислення.

Тож робимо висновок, що головною заслугою «Мавританця» є привернення уваги до власне оригінальної історії. Книжку головного героя буде дуже цікаво почитати – як і дізнатися про інші кейси, пов’язані із правами людини та свободою слова у Сполучених Штатах Америки.

Трейлер фільму “Мавританець”:

Кадри з фільму “Мавританець”:

Share This