Мюзикл російського режисера Кирила Серебреннікова оповідає про початок групи “Кіно”.


Ленінград, 1981 рік. Віктор Цой (кореєць Тео Ю) знайомиться з Майком Науменко (Рома Звєрь, фронтмен групи Звєрі). Той одразу зацінив талант юного музиканта; влаштовує групі, у якої поки що немає навіть назви, виступ у ленінградському рок-клубі. Музиканти разом тусять, випивають і навчаються, слухаючи зарубіжну музику та читаючи тексти Лу Ріда та інших світових легенд. Тим часом Наталя (Ірина Старшенбаум), дружина Майка Науменко, закохується у Цоя. Своєрідний любовний трикутник додає фільму динаміки, але ті, хто брав участь у тих подіях, відзначають, що у реальності подібної романтичної історії не було. Щоправда, і любовний трикутник незвичний – не для пристрастей, а щоб продемонструвати магнетичну притягальність Цоя. 

У стрічці Літо є анімаційні вставки і номера, характерні суто для мюзиклу. Музика звучить постійно, у тому числі Talking Heads (Psycho Killer), ІггІ Поп (The Passenger), Лу Рід (Perfect Day), Mott the Hoople (All the Young Dudes), Девід Боуї (Ashes to Ashes). Боуї часто можна побачити і на плакатах в квартирі Науменко, і згадують його кілька разів. Звісно, крім західної музики, звучать і пісні головних героїв фільму. Музикант-самоучка з Якутії Петро Погодаєв виконав усі вокальні партії, колишній соліст гурту “Чай вдвоем” Денис Клявер озвучив репліки музиканта, а гітарист групи “Звєрі” Герман Осипов зіграв гітарні партії.

Літо отримало премію за найкращий саундтрек на Каннському кінофестивалі.

Борис Гребенщиков (його молодого у Літі грає Микита Єфремов) розкритикував сценарій стрічки. Який, до речі, заснований на спогадах Наталії, дружини Майка.

“Ми обидва величезні фанати групи “Кіно”, і виросли на цій музиці, – коментують сценаристи стрічки Михайло і Лілі Ідови. – Навіть враховуючи детальне знання предмету, наш підхід до сценарію не був виключно документальним. Важливіше було упіймати атмосферу подій, ніж їх точний порядок і хронологію. Цей фільм – музична фантазія на тему суб’єктивних спогадів”.

Фантазія цілком вдалася. Зрозуміло, що достовірно відтворити події майже сорокарічної давнини неможливо. Натомість натхненно і детально передана атмосфера СРСР, який наближається до розпаду, і самий дух Віктора Цоя. Актор Тео Ю, до речі, грає рок-зірку вкрай майстерно. В епізодичній роді з’являється Лія Ахеджакова. У стрічці багато і суто кінематографічних прийомчиків – наприклад, одного разу герой переходить з реальності у море, яке показують на екрані. Хоча немає жодної прив’язки до сучасності, відчутно, що фільм її стосується не менше, аніж 1980-х років. Навіть якщо не знати, що Кирило Серебренников перебуває під домашнім арештом за політично мотивованою справою. 46-річний режисер і завершував роботу над Літом, перебуваючи під арештом.

Трейлер фільму Літо:

Кадри з фільму Літо:

Share This