Польський режисер, сценарист і продюсер Йоанна Кос-Краузе була членом журі Національної конкурсної програми на Одеському міжнародному кінофестивалі. Йоанна розповіла КіноУкраїні про те, що значить бути одночасно режисером і продюсером власних фільмів, де вона знаходить ідеї для нових проектів і про свій найбільший режисерський страх.

КіноУкраїна: Що значить бути одночасно режисером і продюсером?

Йоанна Кос-Краузе: Я думаю, що в кінематографі зараз немає вибору. Це дуже важкий час для арт-хауса. Тому найцікавіші режисери створюють власні компанії. Тоді вони мають владу приймати рішення щодо монтажу, обирати команду, визначати, скільки днів зйомки потрібно. Я як продюсер робила багато помилок, але врешті я зробила фільм. На початку всі казали мені, що це неможливо.

КУ: Який урок з негативного досвіду був найціннішим?

ЙКК: Ось моя порада: нікому не довіряйте. І пам’ятайте: гроші – не єдина цінність, є ще й культурні цінності. Як сказав Анджей Вайда: «Ви повинні мати ще одну причину зробити фільм поза власне фільмом».

КУ: Як виникають ідеї нових проектів?

ЙКК: Ніколи не можна сказати, що те, що ви робите, є професійним чи приватним. Наприклад, вранці ви п’єте каву і читаєте газету – і раптом у вас з прочитаного народжується ідея, народжується новий проект. Я люблю цитувати мого улюбленого письменника Річарда Капушчинського: «На кожну сторінку, яку ви пишете, потрібно прочитати сто сторінок».

КУ: Який ваш секрет успішної співпраці з акторами?

ЙКК: Режисер повинен цікавитися акторами не тільки у професійному, але й у особистому плані. А вони, в свою чергу, повинні ставитися до фільму як до мистецтва, а не тільки як до виробництва.

КУ: Який у вас найбільший режисерський страх?

ЙКК: Не розпізнати, що буде важливим для людей. Але я вірю, що якщо щось важливо для мене, то я не єдина зі своїми турботами, страхами і гнівом. Я знайду свою аудиторію.