Документальний фільм із простою та одночасго гучною назвою Жінка амбітно намагається охопити природу жіночої сутності і через досвід героїнь з усього світу зрозуміти, ким є жінка і що саме робить її унікальною.

Фільм побудовано на серії інтерв’ю із сотнями героїнь, представницями різних культур, рас, віку, поглядів, досвіду. Дві години екранного часу – це уривки історій дочок, матерів, керівниць, жертв – найрізноманітніших представниць жіночої статі. Зняті у портретному стилі, ці історії апелюють передусім не до сенсу того, про що говорять, а до візуальної, антропологічної частини. Безвідносно до того, що саме розповідає кожна наступна героїня – вона може бути менш або більш привабливою, чи розумною, чи харизматичною, чи оригінальною – перш за все фокус уваги знаходитисься на зовнішньому вигляді.

Парадоксально, але різноманітна, яскрава, неочікувана низка героїнь виглядає не стільки унікально, скільки одноматінтно: цінність кожної окремої персоналії та її думки втрачають свою силу у вирі розрізнених тем, історій, міркувань. Кожна тема, що піднімається у стрічці – досвід дорослішання, відкриття сексуальності, травматичне минуле, позиції щодо краси і самоідентифікації і роздуми над старінням – могла б послужити ідеєю для повноцінного документального фільму. Та режисери стрічки Ян Артюс-Бертран та Анастасія Мікова безтурботно хапають вершечки, залишаючи корінці незайманими.

Стрічка, хоч і торкається дуже важких тем (таких як насильство або рабство), врешті-решт не розкриває жодне із питань і не залишає комплексного враження, бодай якоїсь провідної думки. Рідкі і досить поверхневі епізоди, що розбавляють низку інтерв’ю, не вписуються у загальний темпоритм і виглядають зайвими.

Нажаль, хоча пророблена авторами робота, безумовно, є колосальною, проте видається, що кількістю вони намагалися замінити якість. Ким є жінка, в чому її унікальсть, де її місце у сучасному світі і чого вона прагне – всі ці та інші, глибші питання, залишаються без відповіді. Що гірше, ці питання так і не були задані.

Кадри з фільму Жінка:

 

Share This