Тиждень австрійського кіно, що пройде з 15 по 21 липня, відкрився емоційно та постановчо потужною стрічкою «Нарцис і Гольдмунд».

Герман Гессе – один із найвизначніших письменників ХХ сторіччя; проте у кіносвіті досі він не віднайшов такої популярності, як у царині літератури. Безумовно, це пов’язано із глибиною та комплексністю його творів; їх вишуканий стиль та філософські контексти не так вже й просто адаптувати для екрану. Незважаючи на це, австрійський режисер Штефан Рузовіцкі вирішив спробувати – і не прогадав. Його прочитання великого роману «Нарцис і Гольдмунд» набуло чудового втілення у кіноформі, вдало передавши пристрасті і сенси, що переповнюють літературне першоджерело.

Історія дружби двох хлопчиків-вихованців монастиря, на перший погляд, безкінечно далека від сучасного глядача. Незвичний сеттінг, дивні зачіски й костюми, характерні типажі… Проте ця оповідь тільки зовні здається екзотичною. Насправді ж історія Нарциса і Гольдмунда – про одвічний дуалізм світосприйняття європейської людини, про пошук примирення аполонічного і діонісійського, духовного та пристрасного.

Нарцис (Сабін Тамбреа) з самого дитинства мріяв присвятити себе Богові, і вдало реалізовував свій кар’єрний шлях у монастирі. Та що насправді коїлося у його душі? Приховані пристрасті, сумніви, біль, а найбільше – нестримне бажання любити вирували у його підсвідомості, проте раціоналізм завжди брав гору. Його ж друг Гольдмунд (Яніс Нивенер) жив повним життям, зустрівши на своєму шляху щастя і відчай, тваринну пристрасть і кохання, надію і безвір’я.

У фільмі (у шанобливій відповідності до першоджерела) піднімаються питання дружби, зради, родини, творчих пошуків, кохання, вірності, сенсу буття… Збалансовано, вишукано комбінуються моменти гумору та кокетливої щирості найкумедніших моментів життя із незворотністю трагедії, що викликає відчуття безкінечної самотності.

Проте мистецтво, любов і краса здатні перемогти навіть смерть. І незважаючи на трагічний – невідворотньо! – фінал, після перегляду хочеться вірити, що все ж таки на цьому світі у людини є можливість зробити найголовніший вибір: бути щасливою.

Кадри з фільму “Нарцисс і Гольдмунд”:

Share This