Де ти, Адаме? – документальна стрічка про повсякденне життя у монастирі Дохіар, що на схилах Афонської гори у Греції. Це 80 хвилин занурення, печалі та радості. Це кіно, після якого не хочеться говорити.

На узбережжі Егейського моря монахи східного християнства живуть у монастирі Дохіар. Тут вони працюють, будують, займаються сільським господарством, йдуть до Бога у гармонії з природою. Ігумен Григорій, старець монастиря, провів тут багато років. Саме знайомство продюсера фільму Олександра Плиски зі старцем стало точкою відліку для створення фільму, процес роботи над яким тривав п’ять років. У 2018 герой стрічки помер, але документальні свідоцтва духовних надбань його життя залишились закарбованими у фільмі режисера Олександра Запорощенка.

З перших кадрів ми поринаємо у фільм через природу. Ріст дерев, падіння дощу, цвітіння квітів, пора врожаю, сніжна зима і радість Пасхи – процеси і пори року проминають перед нашими очима, дозволяючи налаштуватись на ритми монастирського існування і вгамувати нескінченну гонитву буденного життя. Стрічка одразу ж запрошує нас замислитись над чимось більшим: за кадром лунають прості і глибокі слова Григорія, що ділиться своїми думками про шлях до Царства Небесного.

Картина вдало балансує між медитативними кадрами, фіксацією буднів монастиря, інтерв’ю з монахами. У ній наявна сутність кіно і є гармонійна внутрішня драматургія. Режисер ніби бере глядача за руку і грамотно проводить крізь думки та емоції, даючи вміру як роздумів, так і дії.

Не варто думати, що фільм призначено тільки для православної аудиторії – тут будуть і цікаві обряди, і естетика регіону, і роздуми про життя, і навіть гумор. Глядачі, які цікавляться етнографією, антропологією, культурою та подорожами, під час перегляду стрічки обов’язково здобудуть цінний досвід.

Після перегляду аудиторія нагородила авторів довгими аплодисментами. Говорити не хотілося – хотілося обдумати на самоті всі почуття, які викликала стрічка. А це насправді є цінним: виходячи з кінотеатру, не забути одразу ж про фільм, а порефлексувати, переосмислити певні моменти, поділитися зі знайомими. Авторам фільму вдалося створити дійсно гідний продукт, і залишається лише побажати йому успіху у кінотеатральному житті.

Трейлер фільму Де ти, Адаме?

Кадри з фільму Де ти, Адаме?