Документальний фільм Будинок “Слово” режисера Тараса Томенка демонструє грандіозну роботу з архівним матеріалом, але лишає відчуття розчарування від фіналу.


Зазвичай будинкам присвячуються американські горори. Український Будинок “Слово” 2017-о року – історія про легендарний будинок у Харкові, по вулиці Культури, 9 (раніше вулиця Червоних Письменників). Побудований він був – з розкішними квартирами, пральнею, їдальнею, дитячим садком та навіть солярієм – наприкінці 1920-х років кооперативом літераторів; останні там і жили. Під одним дахом оселилися Володимир Сосюра, Павло Тичина, Валеріан Підмогильний, Микола Хвильовий, Остап Вишня, Михайль Семенко, Анатоль Петрицький, Лесь Курбас, Вадим Меллер та багато-багато інших легендарних фігур нашої культури. Про кілька десятків з них доволі детально і оповідається у фільмі – за домогогою архівних документів, фотографій. Візуально стрічка складається з документальної хроніки 1920-30-х років, що не залишить байдужим любителів чорно-білого кіно, та сучасних зйомок того самого будинку. Достатньо уваги приділено особистому життю популярних українських письменників, поетів, художників – тож є надія, що фільм буде цікавий не тільки історикам, архівістам, літературознавцям і мистецтвознавцям, а і, наприклад, школярам.

Будинок “Слово” викликає максимальну зацікавленість на початку, але стає “зіжмаканим” наприкінці. Спеціально зібрану в одному місці інтелігенцію у 1933-у році почали систематично репресовувати і знищувати. Апогею цей жах досяг у 1937-у році – саме у перші дні листопада відзначається річниця розстрілів найвизначніших діячів української культури, багато з яких жили у будинку “Слово”. Тих, кого потім назвуть поколінням “розстріляного відродження”.

Але що ж далі? Стрічці Томенка не вистачає глобального висновку, післямови або ж коментаря сучасного експерта. Тож Будинок “Слово” лишає відчуття напівфабрикату, що особливо сумно, бо ж видно, яка колосальна робота з пошуку матеріалів була пророблена заради створення основної частини фільму…

Трейлер фільму Будинок “Слово”:

Кадри з фільму Будинок “Слово”: